Chcesz przewidzieć cenę Bitcoina? Spójrz na złoto.

60-dniowa korelacja pomiędzy Bitcoin i złotem osiągnęła najwyższy poziom w historii. BTC skopiowało złoto pod względem zmian cen w ciągu ostatnich kilku miesięcy.

Dane w skali makro pokazują, że korelacja pomiędzy złotem a Bitcoinem gwałtownie wzrosła w 2020 roku, rejestrując nowy rekord.

Mimo, że oba aktywa są w zielonym kolorze z roku na rok, Bitcoin nadal przewyższa ceny metali szlachetnych, pomimo niedawnego spadku cen.

BTC-Gold Correlation at ATH
Według danych firmy analitycznej CoinMetrics, 60-dniowa korelacja pomiędzy Bitcoin i złotem osiągnęła nowy wszechczasowy poziom ponad 0,5. Po tym, jak w połowie marca, gdy BTC spadło do 3.700 dolarów, 60-cio dniowa korelacja spadła poniżej -0,3, stopniowo rosła.

Dodatnia korelacja gwałtownie wzrosła na początku lipca, kiedy to dolar amerykański zaczął tracić znaczną część wartości. W związku z tym wydaje się, że w tych czasach niepewności co do światowej waluty rezerwowej inwestorzy zwracają się w stronę deficytowych aktywów, takich jak złoto i Bitcoin.

Amerykański weteran giełdowy Kraken również zbadał korelację między tymi dwoma aktywami, ale w skali mikro. Raport potwierdził, że w lecie 2020 r. gwałtownie wzrósł, osiągając “prawie roczny poziom 0,93 w dniu 31 lipca”, a 10 sierpnia osiągnął ATH na poziomie 0,97.

Ty też możesz lubić:
Analityk: Dlaczego Bitcoin powinien być wyceniany w złocie, a nie w dolarach.
Pump and Dump: Bitcoin, Gold i Silver React to Historic Fed Inflation Statement
Skala szarości: Bitcoin Investors’ HODL Mentality Like to Pre-2017 Bull Run
Jednak mniejsza skala zaobserwowana przez Krakena sugeruje, że Bitcoin oddzielił się od metalu szlachetnego w ciągu ostatnich kilku tygodni.

“Odrzucenie Bitcoina z wewnątrzmiesięcznego haju 12.480 dolarów 17 sierpnia sprawiło, że Bitcoin znalazł się w 10-dniowej korekcie, która spowodowała, że działania cenowe odeszły od bocznego handlu złotem”, dodał Kraken.

YTD Price Performance: Złoto Vs. Bitcoin

Kolejne podobieństwo między nimi wynika z ich zmian cenowych w roku 2020. Złoto i Bitcoin są jednymi z najlepiej prosperujących aktywów od początku roku.

Zazwyczaj uważane za bezpieczny instrument, cena złota skoczyła od początku roku o 27%. Jego imponujące wyniki doprowadziły nawet do osiągnięcia na początku sierpnia ATH na poziomie prawie 2 100 dolarów za uncję.

W rzeczywistości, być może, aby zademonstrować wspomnianą wyżej wysoką korelację pomiędzy złotem a Bitcoinem, gwałtowny wzrost kruszcu poprzedził wzrost ceny pierwotnej kryptokurcji. Wkrótce po tym, jak metal szlachetny osiągnął swój roczny poziom 12.480 dolarów.

Podobieństwa utrzymywały się, ponieważ od tego czasu oba aktywa powróciły do poprzedniego stanu. Niemniej jednak, od początku roku złoto wzrosło o 27%, podczas gdy Bitcoin zyskał ponad 40%.